Tez hazırlama konusunda son yıllarda intihal kavramının önemi ön plana çıkmıştır. Hazırlanan tez metinlerinde intihalin olup olmadığını kontrol etmek için bilgisayar yazılımları kullanılmaya başlamıştır. Bu yazılımlardan Turnitin ülkemizde en yaygın kullanılandır. İşletmemiz öğrencilerin intihal oranı düşürme taleplerini çalışmanın dili konusunda uzman yazarlarca yerine getirmektedir. Yapılan çalışma Turnitin Orijinallik Raporu ile belgelenmektedir. İntihal oranı nasıl düşürülür diye merak ediyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

intihal orani dusurme hizmeti

İntihal kelime olarak aşırma anlamına gelmektedir. Başkasına ait olan fikir ve düşüncelerin tamamını ya da bir kısmını kendinize aitmiş gibi kullanmaktır. Bir nevi kopya etmektir. Kaynak olarak faydalanılan eserdeki cümleleri olduğu gibi kullanmak da cümlelerin kelimelerinde değişiklik yaparak kullanmak da intihaldir.

İntihal oranı, çeşitli intihal oranı tespit etme programlarıyla ölçülebilmektedir. Üniversitelerin öğretim üyeleri bu konuda deneyimli olduğu için tezinizde intihal olma ya da olmama durumunu anlamada uzmandırlar. Aynı zamanda bilgi alışverişinin fazla olduğu günümüz teknolojisi sayesinde kullandıkları programlarla sizin tezinizi milyonlarca örnekle karşılaştırabilmektedirler. Her okulun kendine göre belirlemiş olduğu intihal oranları mevcuttur. İntihal oranınız, belirledikleri referans aralığında ise teziniz kabul edilebilir olacaktır. İntihal oranı düşürme konusunda daha detaylı bilgi verecek olursak, en çok kullanılan intihal oranı tespit programı konusunu ele almak gerekir.

İntihal Oranı Nasıl Ölçülür?

İntihal oranını tespit etmek için piyasada kullanılan pek çok program olmakla birlikte bunlardan en yaygın olarak kullanılan Turnitindir. Bu program üniversitelerin genelinde kullanılan intihal ölçme programıdır. Sunmuş olduğunuz tezin, bu programın sahip olduğu veri tabanıyla yazılı olan kaynaklarla karşılaştırılması yapılır. Yazınızın içeriğindeki alıntı olan kısımlar veya benzerliği fazla olan kısımlar tespit edilebilir. Bu kısımlar tezinizin geneliyle belli ölçütler dahilinde oranlanır ve intihal oranınız ortaya çıkar. Çıkan oranın büyüklüğüne bağlı olarak tezinizdeki fikirlerinizin size ait olmadığı sonucuna varılabilir.

İntihal Suçunun Karşılığı Nedir?

Hazırladığınız tez akademik kurumlara sunulduğu için, tezinizde yapacağınız intihal akademik bir suç olarak kabul edilecektir. Çünkü yazılan her akademik araştırma tezleri kendi içerisinde telif hakkı doğurduğu için yapılan intihal suç teşkil edecektir. Burada dikkat çekilmek istenilen nokta telif hakları kanunlarını ihlaldir. Bu sebeple aslında niyetiniz başkasının düşüncesini kendi düşünceniz gibi göstermek olmasa bile, teziniz yazılı olarak sunulduğu için belge niteliği taşımaktadır ve yaptırımları da muhakkak olacaktır. Bunlar okuldan atılma, öğretim üyesi unvanının elinden alınması, disiplin cezası gibi ciddi yaptırımlardır. Akademik kariyerinize son verebilecek bu tehlikeyi göz önünde bulundurmanız bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

Öncelikle tezinizde kaynak olarak kullandığınız eserlerden yazmak istediğiniz cümleleri tırnak işareti içerisinde, başkasına ait olduğunu belirtecek şekilde yazmalısınız. Bu konuda tezinizi sunacağınız kurumun kaynak gösterme ölçütlerini öğrenip buna bağlı olarak yazmanız lehinize olacaktır. Çünkü kimi kurum her sayfa sonunda kaynak gösterilmesini isterken kimi kurum da tez sonunda kronolojik olarak kaynak gösterilmesini kabul etmektedir. İntihal oranı düşürme, ilk olarak tezinizin içerisindeki alıntıları kaynak gösterme sayesinde olacaktır. Başka bir eserden faydalanarak yazmış olduğunuz tezde almış olduğunuz cümleleri atıfta bulunmayarak, sayfa sonunda cümlenin kaynağını göstermenizde kabul olmayacak durumlardandır. Bu şekilde yine intihal yapmış olacaksınız. Kural olarak hem aldığınız cümleyi tırnak işareti içerisinde kullanıp hem de bu cümleyi almış olduğunuz kaynağı göstermeniz gerekmektedir.

İntihal oranını düşürmek için dikkate alacağımız diğer bir konu başkasına ait olan cümlelerin kelimelerini değiştirerek kullanmamaktır. Cümle olarak anlamını değiştirmeyip kelime sırası ve yerlerini değiştirerek kullanmak, şekil itibariyle intihal olmasa bile anlam olarak intihal olmuş olacaktır. Yani intihal olması için birebir aynısını kullanmamak yetmiyor. Tezinizde kullanacağınız her cümlenin özünün tamamen size ait olması gerekiyor. Araştırmanızı yaparken kullandığınız kaynaklardan aldığınız bilgileri kendinize notlar alıp bunları harmanlayarak size ait olan cümlelerle tezinizi yazmalısınız.

İntihal oranı düşürme konusunda sizin için faydalı olacak bir diğer etken, daha önce bahsetmiş olduğumuz intihal oranı tespit programları kullanmaktır. Çünkü tez yazarken intihal hatasını yapmaktaki en önemli unsur yeteri kadar araştırma yapamamanızdır. Zaman yetersizliği, kaynak kıtlığı gibi durumlar, tezinizi zamanında teslim edebilmek için dikkatsiz davranmanıza sebep olabiliyor. Güncelliği ve güvenilirliği olan intihal tespit etme programlarını kullanarak tezinizde intihal olan bölümleri zamanında düzeltip kurumunuza içiniz rahat bir şekilde sunabilirsiniz. Sahip oldukları veri tabanları sayesinde en iyi uzmanların bile tespit edemeyeceği intihal durumlarını kısa zamanda tespit edebilmektedirler. Kurumlarca en fazla kullanılan program Turnitin olduğu için, bu programın özelliklerinden faydalanabileceğiniz bir tez hazırlama destek kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Tezinizi bu şekilde destek alarak hazırladığınızda intihal oranı düşük olacağı için sonuç sizin için sürpriz olmaktan çıkar. Ve intihalin tespit edilmesi gibi durumlarda yaşayabileceğiniz yaptırımlara maruz kalmak zorunda olmazsınız.

Tez Yazdırma, Hazırlama ve Danışmanlık Konularında Profesyonel Destek Almak İçin

Başarı Garantisi

Tecrübe

Özgünlük

Gizlilik